Çakmak Hattı Nedir ?

Çakmak Hattı, Türkiye’nin II.Dünya Savaşı’nın çıkacağını anlamasıyla kurduğu bir hattır. Hattın amacı olası bir durumda Almanlar’dan gelecek saldırıyı Trakya tarafında savunmaktı bu yüzden Çatalca’da kuruldu. Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak, Fransızların Majino Hattını örnek alarak Trakya’da bulunan beton çelik karışımı bir hat yapmak istiyordu. Bu savunma hattına kendi soyadını vermek istemişti. Dönemin Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu plana karşı çıkmıştır ve şöyle demiştir:

”Savaş, oldum olası toprak üstünde yapılır ve toprak üstünde kazanılır, yahut kaybedilir. Çakmak Hattı ne kadar güçlü olursa olsun ömrü, bir muharebeninki kadar kısadır. Ben milletimin parasını bir kapris uğruna toprak altına gömdürmem.’

TARİHİ

Atatürk10 Kasım 1938 tarihinde hayatını kaybetmesiyle İsmet İnönü Cumhurbaşkanı olmuştur. İsmet İnönü döneminde bu planın gerçekleşmesine izin verildi. Şubat 1941’de Almanlar, Bulgaristan’ı işgal ettiler ve Türkiye sınırına dayandılar bu yüzden hat Çatalca’ya kadar çekildi. Aynı zamanda Almanlar’ın kullandığı zamanına göre kullandıkları ilerki seviye teknoloji karşısında başarısız olacağını düşündüler. Hatlarda küçük ve büyük askeri koruganlar yani mevziler vardı. Tel ve demir engellerle bu hat üzerinde bağlantı sağlanıyordu. Alman birlikleri Yunanistan’ı işgal ettikten sonra hattın hiç bir işlevi kalmadı, çünkü hat Bulgaristan üzerinden gelebilcek bir saldırıya göre düzenlenmişti. Düşmanlar Meriç Nehri’nin aşağı kısmından saldırırsa Trakya’nın kuzey hududu boyunca uzanan Çakmak Hattı’nın geri kısım ile kavuşması kesileceği için İsmet İnönü Çakmak Hattı’nı tahliye ettirmiş ve orduyu Çatalca hattına çekmiştir. Aynı zamanda maalesef ki bir çok asker Çakmak Hattı‘nda hayatını kaybetti. Çatalca halkı ise sıkıntı çekmiştir hatta bir çoğu Anadolu’ya gitmiştir. Günümüzde hala Çakmak Hattı‘nın eserleri duruyor.


Çakmak Hattı harita üzerinde gösterimi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir