E-Spor (Elektronik spor) nedir?

E-Spor nedir ? Ülkemizdeki popüler E-spor Takımları Hangileri ?Tarihte İlk Resmi E-Spor Turnuvası Nerede Düzenlendi ? E-Spor Oyuncuları Nasıl Para Kazanıyor ?

Elektronik spor (diğer adlarıyla e-Spor veya eSpor), organize video oyunu yarışmalarına verilen isim. Oyunlar, genellikle profesyonel oyuncular arasında profesyonel organizasyonlar ile düzenlendiğinde bu ismi alır. Elektronik sporlarda en çok rastlanan oyun türleri strateji oyunları, dövüş oyunları, birinci şahıs nişancı oyunları ve spor oyunlarıdır. League of Legends Dünya Şampiyonası, The International (Dota 2 Turnuvası), Evolution Championship Series ve Intel Extreme Masters gibi turnuvalar canlı yayınlanır ve oyunculara altı haneli miktarlara kadar önemli para ödülleri sağlar. e-Spor karşılaşmalarında yer alan oyunculara siberatlet (İngilizce: cyberathlete) denir.

Profesyonel oyuncular için çoğunlukla başlama yaşı 16-17 iken, oyuncular ortalama 24 yaşında geldiklerinde sektörden ayrılmaktadırlar. Ancak bu bir kural değildir.

Ülkemizde de son yıllarda popüler olmuş ve dünya çapında başarı yakalayan e-spor takımlarımız olmuştur, bunlardan bazıları :

Dark Passage


Dark Passage


2003’te bir Counter-Strike takımı olarak kurulan Dark Passage için ülkenin en köklü kulübü desek yanılmış olmayız. Başladığı seneden itibaren Avrupa ve Balkanlar’da oynadığı onca turnuvada sayısız başarı elde eden takım, potansiyeli gördü ve diğer oyunlara da yatırım yaptı. League of Legends, Starcraft 2, FIFA ve Point Blank gibi eSpor havuzu olan çoğu oyunda rekabetçi arenaya girdiler ve Türkiye’de eSpor’un gelişimi için ellerinden geleni yaptılar. Hala yabancılar tarafından en çok tanınan Türk takımı olmalarını da buna borçlular.


Space Soldiers


Space Soldiers

Daha yeni kurulmuş bir Counter-Strike: Global Offensive takımı olarak fazla iş başarmış birileri varsa, onlar da Space Soldiers’tır. 17 Ocak 2015’te TuGuX, e1, XANTARES, DESPE ve ONLY ile başladıkları bu yolda aldıkları en kötü sonuç dördüncülük. İnanabiliyor musunuz? Türkiye’den çıkan bir CS: GO takımının Avrupa şampiyonalarında aldığı en kötü sonuç dördüncülük. O da Avrupa’nın en büyük turnuvalarından biri olan Copenhagen Games’ten. Balkan Şampiyonası ve Kinguin turnuvasından aldıkları birincilikler de cabası. Space Soldiers, gelecek vadeden gençlerden oluşan dinamik bir eSpor takımı ve ileride daha büyük başarılara imza atacaklarına hiç şüphe yok.


Hardware Arena Gaming

Hani bildiğimiz/tanıdığımız ezeli rakipler var ya; Batman ve Joker gibi, Naruto ve Sasuke gibi, hatta ve hatta Fenerbahçe ve Galatasaray gibi! İşte HWA ve DP de Türkiye’de eSpor denince akla gelen ilk ezeli rakipler.2008’de kurulmuş olmasına rağmen DP’yi yakalamakta güçlük çekmeyen HWA, diğer takımlardan farklı olarak yetiştirdiği oyuncularla da ünlü. Büyük takımlarda forma giyen çoğu oyuncu (Elwind, wtcN, Marshall, Zeitnot, Fabulous, Reosta ve dahası) HWA’dan çıkmış durumda ve bu da onların oyuncu yetiştirme disiplinini kanıtlar nitelikte.Umalım DP-HWA gibi rekabetlere diğer takımlar da katılsın. Böylece hem seyir zevkimiz, hem de heyecanımız artsın!


Hardware Arena Gaming HWA


Supermassive

Türkiye’de LoL’ün gördüğü en büyük yatırım. Ülkenin yıldızlarını (Naru, Fab, Thaldrin, Dumble ve Stomaged) tek amaç için bir araya getiren yegane oluşum. Daha katıldığı ilk sezonda mevsim şampiyonu olan tek takım. İşte size üç cümleyle Supermassive.Her ne kadar ligin başlarında biraz bocalasalar da, takım oyununu oturttuklarını bize KMF’de gösterdiler. Bu sayede de şampiyonluğu Beşiktaş’ı devirerek kazandılar. Ülker’in ana sponsorları olmasını, formalarını Nike’a ürettirmelerini ve ünlülerden (Arda Turan, Eser Yenenler, Murat Dalkılıç, Can Bonomo, Alex De Souza ve dahası) aldıkları destekleri saymıyoruz bile.Tüm bunların üstüne, bütün bölgelerin şampiyonlarının katıldığı ve kıran kırana bir mücadelenin sürdüğü IWCI 2016’yı kazanınca, Supermassive ulusal olarak da bilinir bir takım haline geldi. Dumble, Thaldrin, Fab ve Naru’nun önceki turnuvalardan zaten bilinirlikleri vardı, ama kafileye Stomaged de katıldı ve artık Supermassive adı global bir marka halini aldı. Bu da onların sadece dünyanın en iyi takımlarının yarıştığı Mid-Season Invitational’a (MSI) giriş bileti oldu.4 Mayıs’ta başlayacak MSI 2016’daysa, iki kere dünya şampiyonu olmuş SKT T1, önceki dünya şampiyonundan oyuncular barından RNG, Avrupa’da daha çıktığı sene her şeyi ve herkesi domine ederek şampiyonluğa ulaşan G2, Kuzey Amerika’nın yıllardır bıkmadan usanmadan şampiyonluğa oynayan takımı CLG ve Doğu Asya’nın gizli gücü Flash Wolves’a karşı oynayacaklar. Evet, bu onlar için pek kolay olmayacak, ama bizim çocuklar da artık “çaylak” değil.


Super Massive

Peki E-Spor Tarihi ? Tarihte İlk Resmi E-Spor Turnuvası Ne Zaman Düzenlendi ?

Bilinen en eski video oyunu yarışması, 19 Ekim 1972’de Stanford Üniversitesi’nde Spacewar oyunu için yapılmıştır. Stanford öğrencileri, büyük ödülü Rolling Stone müzik dergisi için bir yıllık abonelik olan “Galaksiler arası uzay savaşı olimpiyatlarına” davet edildi. Bruce Baumgart, her birinin tek kişi oynadığı beş kişilik turnuvayı ve Tovar ile Robert E. Maas ise Takım Yarışması’nı kazandı. Atari tarafından 1980’de yapılan Space Invaders Şampiyonası, ABD genelinde 10.000’den fazla katılımcının ilgisini çeken ve popüler bir hobi olarak rekabetçi oyun yaratan ilk büyük ölçekli video oyunu yarışmasıydı.

1980 yılının yazında; Walter Day, Twin Galaxies adlı yüksek skor kayıt tutma organizasyonunu kurdu. Kuruluş, Guinness Rekorlar Kitabı gibi yayınlarla video oyunlarını tanıtmaya ve kayıtlarını yayınlamaya devam etti ve 1983 yılında ABD Ulusal Video Oyun Ekibi’ni oluşturdu. Ekip, Guinness Dünya Rekorları için “Video Game Masters” Turnuvasını sürdürdü ve North American Video Game Challenge (Kuzey Amerika Video Oyunu Mücadeleleri) turnuvasına sponsor sponsor oldu.

Peki Bu E-Spor Oyuncuları Nasıl Para Kazanıyor? Takım Nasıl Finanse Ediliyor?

Aslında bu soruların birçok cevabı var, öncelikli olarak takımların oynadıkları oyunların turnuvalarına katılıyorlar ve turnuvadaki sıralamaları ve turnuvaya sponsor olan firmalardan gelen parayla maaşlarını alıyorlar.

İkinci olarak nasıl futbol takımlarının formaları varsa bu takımlarında formaları vardır formalarına sponsor alırlar aynı şekilde bilgisayar ve parçaları için de firmalar bu takımlara sponsor olur

Üçüncü olarak oyuncular Twitch benzeri oyun platformlarında yayın açarlar ve buradan gelen abonelik ve bağışlar sonucu gelir elde edebilirler, twitter ve instagram gibi platformlarda reklam yapıyorlar

Takımların merch store ları vardır burada takım logolu bardak, hoodie, tişört vb. ürünleri vardır takımın severleri bunları satın alarak takıma destek olurlar

ve birçok yerden para kazanma imkanları vardır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir