Exploit Nedir? Exploit Çeşitleri Nelerdir ?

Exploit kelimesi aslında geniş bir kavramdır. Exploit  bir sistemin açığını sömürmek, kullanmak, ele geçirmek veya bilgi çekmek amacıyla kullanılan, oluşturulan yazılım ve araçlardır. Hackve güvenlik dünyasının olmazsa olmazlarından olan exploit‘ler hack ve güvenlik  dünyasında her zaman ihtiyaç duyulan ve kullanılan araçlardır. Sızma testi gibi alnlarda sıklıkla kullanılırlar. Exploit‘ler özellikle C, Perl, Pyhton, Ruby gibi yazılım dillerinde yazılmaktadır.

Exploit‘ler ücretli veya public (genel) olarak sunulabilirler. Exploit‘in ücretli veya public olması, işlevine ve sürdürebilirliğine göre değişebilir.

Exploit Çeşitleri Nelerdir?

Exploit‘lerde kendi içinde gruplara ayrılır. Gruplara ayrılmasının en büyük sebebi, farklı kullanım alanalrında dolayıdır. Exploit‘ler genel olarak 3 gruba ayrılır. Bunlar;

♦ Remote Exploit

♦ Local Exploit

♦ 0 (Zero) Day Exploit

olarak 3‘e ayrılır. Kullanım şekli olarak Remote ve Local olarak değişiyor. Şimdi bunlara teker teker gelelim.

– Remote Exploits

Remote bizim dilimizle uzak anlamına gelir. Yani, bilgisayarımızda veya herhangi bir cihazdan uzak sitemlere yapılan exploit‘leme, sömürme işlemelerini remote exploit‘ler sayesinde yaparız.

– Local Exploit

Local exploit‘ler sistemde direkt olarak çalışabilen exploit‘lerdir. Genel olarak sistemde rübe, hakyükseltme işlemlerinde kullanılır.

– 0 (Zero) Day Exploit

Bu exploit‘ler oldukça tehlikeli araçlardır. Zero-Day exploit‘ler; sistemde açığın bulunduğu anda yazılan exploit‘lerdir. Tehlikeli olmasının sebebi, sistem yöneticileri gibi sistem sahiplerinin açıktan haberdar olmamalarıdır. Bu yüzden, açık hızlı bir şekilde yayılır ve kullanılabilir. Bundan dolayı büyük zararlara sebep olabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir