Kali Linux Nedir ?

Kali Linux,  Sızma testleri için geliştirilmiş “debian” tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Bünyesinde oldukça hızlı ve birçok yazılımı barındıran Kali Linux, Backtrack 5 R3 işletim sisteminin devamı niteliğindedir. Kali Linux‘ un oldukça kullanışlı ve her kullanıcıya hitap eden bir yapısı olduğu söylenebilir. Yazılım geliştiricileri, Bilişim Güvenlik Uzmanları, Ağ Yöneticileri dahil birçok alanda çalışma yapanlar için bir test platformudur. Aynı zamanda Adli bilişim çalışmalarında da kullanılır. Kişisel olsun kurumsal olsun herkes için vazgeçilmez bir işletim sistemidir.

Kali Linux ile Network sızma testleri, Web Uygulamaları sızma testleri Wireless (Wi-Fi) sızma testleri, mobil sızma testleri gibi birçok alanda çalışmalar yapabilirsiniz.

Elbette bu sizin çalıştığınız alana bağlıdır. Yani Kali Linux bize bildiğimiz, yaptığımız işlerde yardımcı olan bir dağıtımdır.

Yapısı gereği her çalışma alanı için ayrı ayrı kategorize edilmiştir.

Görüldüğü gibi normal Linux kullanıcısına da hitap ediyor. Elbette öncelik olarak Hack ve Security (Güvelik) alanları üzerine çalışma yapanlar için geliştirilmiştir.

Backtrack‘ te olduğu gibi “KDE” masaüstü seçeneği yoktur. Sadece “GNOME” seçeneği mevcuttur. 32 Bit ve 64 Bit desteği var.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir