Maginot (Majino) Hattı (1930-1940) Nedir ?


Maginot Hattı,I.Dünya Savaşı sonrası Fransa’nın tekrar işgalini engellemek için kurulmuş ve Fransa’nın bütün doğu ve kuzey sınırını kaplayan bir hattır. Bu hat ismini Fransız devlet adamı Andrè Maginot‘dan almaktadır. İlk başta Alman sınırına kurulmuş ve ardından kuzeye kadar ilerletilmesi istenmişti fakat buna Belçika izin vermedi, bu yüzden hattın tam olarak bitmediğini söylemek doğru olur.

Hat üzerindeki Ouvrage Schoenenbourg girişi.

Hat üzerindeki Ouvrage Schoenenbourg girişi.

İNŞAATI

1925 yılına kadar devam eden inşaatlar bir daha savaşın olmayacağı düşüncesi yavaşlamıştır, 1930’da tekrardan başlanıp 1934 yılında her şey yenilemişti. Zaman geçtikçe teknoloji gelişse bile bu hattın geliştirilmesi hiçbir zaman aksamamıştır.

HATTIN YAPISI VE ÖZELLİKLERİ

Hat genel olarak dairesel yapıda kalelerden oluşmaktaydı ve tüneller sayesinde hat arasında kesintisiz bir bağlantı sağlanıyordu. Hattın kendine özel haberleşme sistemi, havalandırma sistemi, reviri, özel barınma yerleri, su yapay kanalları, tank hendekleri, silahlar için özel yer altı cephanelikleri ve enerji üretilebilmesi için jeneratörler mevcuttu. Aynı zamanda 75,85 ve 135 mm’lik toplar bulunuyordu.

Maginot Hattı silahları soldan sağa:
Anti-tank, Makinalı tüfek, Havan, 75 mm’lik top, Orta topçu, Ağır topçu, Orta topçu, Kontrol kulesi, Periskop, Uçaksavar, Su deposu için betondan koruma.
Maginot Hattı silahları soldan sağa:
Anti-tank, Makinalı tüfek, Havan, 75 mm’lik top, Orta topçu, Ağır topçu, Orta topçu, Kontrol kulesi, Periskop, Uçaksavar, Su deposu için betondan koruma.

II.Dünya Savaşı

Maginot Hattı II.Dünya Savaşı’nda Fransızlar için büyük bir öneme sahipti. Plan Almanlar’ın doğudan saldırmasını tamamen engelleyip onları Hollanda ve Belçika tarafına yöneltmekti, böylece Almanlar kuzeyden girdiğinde Fransa ordusu yerel güç ile birleşerek Fransa sınırında bir tampon bölge kuracaktı. Ama burada bir açık vardı, Fransızlar Ardenler (Ardennes) adındaki ağaçlar, tepeler ve ırmaklarla dolu yeri silahsızlandırdılar çünkü Almanlar’ın burayı geçmesinin imkansız olduğunu düşünüyorlardı. Ama öyle olmadı çünkü beklenmedik bir olay yaşandı, Almanlar elindeki her şeyle orayı almak istiyordu bu nedenle oraya bir sürü asker yollayıp geçtiler. Fransızlar bunu beklemiyordu ve Almanların Ardenler bölgesini geçmesiyle müttefik devletler kuzeyde sıkıştırıldı. Bu nedenle Maginot Hattı hiçbir işe yaramadı denilebilir.

Ek bilgi: Türkiye’nin de buna benzer ÇAKMAK HATTI  isimli hattı mevcuttur.

GÜNÜMÜZDE

Maginot Hattı II.Dünya Savaşı’ndaki başarısızlığından dolayı ve Fransa’nın ekonomik çöküntüde olmasından dolayı gereksiz bir harcama olarak görüldü. Şu an turistik olarak ziyaretlere açıktır.

Cephanelikten bir görüntü.
Cephanelikten bir görüntü.
Açıklamasında bahsedilen kesintisiz tünel hattı.
Açıklamasında bahsedilen kesintisiz tünel hattı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir