.NET Framework Nedir ?

kodlama, c#, .net

.NET Framework, yeni nesil Windows uygulamalarını oluşturması, çalıştırması ve yönetilmesi gibi işlemler için gerekli altyapıyı sağlayan bir platformdur.

Windows uygulamaları ile Windows işletim sistemleri arasında bir katman görevi görür. Dolayısı ile birbirinden farklı programlama dilleri, tek bir işletim katmanını kullanarak işletim sistemine erişim sağlarlar. İşletim sistemleri ile bağlantıyı ve entegrasyonu sağlayan kütüphaneler ve araçlara sahiptir. Bu sayede işletim sisteminden ve donanımdan bağımsız olarak çalışmayı ve uygulama taşınabilirliğini sağlar.


İşletim sistemi ile uygulamalar arasındaki ilk katman CLR (Common Language Runtieme) katmanıdır. Bu katman programların çalıştırılmasını yönetir. işletim sistemi ile uygulamalarımızı arasında aracılık yapar. İkinci katman ise Class Library katmanıdır. Class Library, içerisinde .NET ile uygulama  geliştirirken kullanacağınız komutlara, metotlar bulunan geniş içerikli bir kütüphanedir.

Managed Applications, .NET ile yapılan uygulamalardır.  Unmanaged Applications ise .NET dışındaki uygulamalardır

Managed uygulamalarda; bellek yönetimi .NET tarafından Garbage Collector gibi mekanizma ile yürütülerek işlemeler için hafızada yer açma, işlemler bittiğinde ya da artık kullanılmadığında hafızayı temizleme gibi işlemler gerçekleştirir.


Unmanaged uygulamalarda ise; bellek yöntemi işlemi kullanıcı kendisi tarafından manuel olarak gerçekleştirilmek zorundadır.

Framework yalnızca .NET dillerine değil bunun yanı sıra, .NET dışında Python, Pascal, C++, Cobol, Java, Scheme gibi 50 civarında programlama diline de destek vermektedir. Desteklenen tüm dillerin isimlerine buradan ulaşabilirsiniz.

2002 yılından itibaren 1.0 versiyonu ile birlikte kullanıma sunulan framework, artık Microsoft Windows işletim sistemleri ile birlikte de işletim sistemine kurulu olarak kullanıma sunulurken, Windows 8 Framework 4.5 kurulu olarak kullanıma sunulmaktadır

Visual Studio kurulduğu zaman kurulan sürüme göre framework sürümleri yüklenmektedir. Örneğin; Visual Studio 2010 Framework 4.0 versiyonu ile birlikte gelirken, Visaul Studio 2014 ise Framework 4.5.3 versiyonu ile birlikte gelmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir